Jdi na obsah Jdi na menu


 
  Poslední aktualizace 28.12. 2021

Kompletní info 

od ledna do června 2021 k vidění ZDE 

od července do prosince 2021 k vidění ZDE

Moje metuzalémka Lolly Feritte Bugsy oslavila ve zdraví a kráse 14 let. 

j--63-.jpg

Všechno nejlepší do dalších let se svoji lidskou a psí smečkou Lolly. Tato kráska s námi pořád trénuje na poli, stále slyší, vidí a chutná jí. Je neuvěřitelné, že tato elegantní prababička je matkou 29 štěňátek. Moje skvělá péče a genetické předpoklady Lolly předurčily být jedinečnou mezi italskými chrtíky. 

j--3-.jpg

Na fotografii nahoře je Lolly se svojí pravnučkou Chicky Feritte Bugsy. Více fotografií z oslavy jejích 14tých narozenim ZDE.

j--61-.jpg

Archiv zajímavostí a zkušeností z mého chovu italských chrtíků 

Štěňátka z mého vrhu I/2021 pomalu odjíždí k novým rodinám.  Dole na fotografii zleva Iggy, Honey, Pleyla, Kasha, Belladona, mých 5 generací odchovů.

k--66-.jpg

Na fotografii dole zleva je tatínek vrhu 11.ti letý Honey Feritte Bugsy, jeho potomek 8 týdenní Iggy Feritte Bugsy , jeho maminka Pleyla Feritte Bugsy, babička vrhu Kasha Feritte Bugsy a prababička vrhu 12.ti letá Belladona Feritte Bugsy. Víc fotografií ZDE. Jsem nesmírně šťastná, že můžu aktivně žít 5 generací se svými odchovy. Všichni jsou zdraví a spokojení. Otec vrhu, můj 11ti letý Honey ve svém věku plodný a v mužné síle. Kvalitní péče, vynikající BARF strava a psychická harmonie v mojí chovatelské stanici jsou zjevné. A my, celá moje rodina, jsme nesmírně potěšení, že můžeme s nimi sdílet všechny jejich psí radosti i starosti.

vrh-i-2021-vek-8-tydnu--20-.jpg

 

od ledna do června 2020 k vidění ZDE

od července do prosince 2020 k vidění ZDE

Děkuji všem majitelům mých štěňátek za skvělou péči, kterou jim dávají. Tituly, poháry a kokardy nejsou to nejdůležitější, jen jsou trošku víc vidět... pochlubit se je příjemné, nicméně úspěchy nejsou to to nejdůležitější. Miluji všechny svoje odchovy stejně! Pozdrav z dovolené, foto šťastného pejska v kruhu rodinném mě potěší více než informace o získaném šampionátu. Na fotografii dole je Vaila Feritte Bugsy. italsky-chrtik-vaila-feritte-bugsy.jpg Přednostně svěřuji svoje odchovy po zdravotně testovaných rodičích s výstavními a sportovními tituly do milujících rodin, které mají zájem o vysokou kvalitu, ale nechtějí chovat. Dávám přednost zájemcům, kteří si touží pořídit chrtíka pro radost a jako luxusního společníkaNa fotografii dole je Moet Feritte Bugsy se svojí milující majitelkou.moet-feritte-bugsy--2-.jpg
Moje nevýslovné poděkování patří chovatelce pani H. Daňkové (chov. stanice Branco Piccolo), která v minulém století s problémy importovala novou krev do České republiky. Byla majitelkou nejúspěšnější výstavní feny v historii ČR - CIB, Multi Ch. Vhilomeny El Saghir, která byla držitelkou 32 x BOB, 2 x 1.místo v prestižní soutěži Šampion Šampionů. Děkuji pani Daňkové za spojení, které uskutečnila na moje neutuchající prosby o chovnou fenku, která ponese v sobě vlohy pro zakladatelku mého chovatelského snu Krásu a Výkon. V roce 2002 spojila nejkrásnější výstavní fenu Vhilomenu El Saghir s krásným talentovaným sportovcem Fiefoerniek´s Furioso, který žil v Maďarsku. Podařilo se a na světě byl, mnou dva roky očekávaný vrh. Narodila se Holly Di Branco Piccolo - zakladatelka mého chovu. Tímto začala novodobá historie chovu Italských chrtíků s využitím pro Krásu a Výkon v České republice. Dole popel Holly v urničce, po jejím odchodu jsem jí nechala zpopelnit na věčnou památku, jako zakladatelka mého chovu zůstane s námi pořád.
trofeje-2017--40-.jpg
Hotel, Agility, Obedience, Výstavní tréninky, Dostihové tréninky - nabízíme doplňkové služby pro majitele svých štěňátek, více informací ZDE. Na fotografii dole Atlas při tréninku obedience v našem Hotelu pro Italské chrtíky.1--97-.jpg
Pokud máte zájem o dospělého chrtíka, kontaktujte mě prosím, nabízím k prodeji a odběru i dospělé, zdravotně testované, vychované, poslušné chrtíky. Na fotografii dole je Caissa Feritte Bugsy před odjezdem ke své nové milující majitelce.
italsky-chrtik-caissa-feritte-bugsy.jpg
Na fotografii dole je Haralda Pustynny Wiatr před odjezdem ke své nové milující rodině.italsky-chrtik-haralda-pustynny-wiatr.jpg
Na fotografii dole je Meryla Feritte Bugsy před odjezdem ke své nové milující majitelce.italskz-chrtik-meryla-feritte-bugsy-04.jpg 
Tito moji chrtíci mají základy obedience/poslušnosti a agility, dostihovou licenci, nebázlivé a neagresivní povahy. Jsou vykastrované s vyčištěnými zoubky ultrazvukem, krmené kvalitním BARF. Připravené odjet do nejlepších podmínek jako terapeutický pes k dětem a seniorům, společník k jinému chrtíkovi. Na fotografii dole je Meryla Feritte Bugsy před odjezdem ke své nové milující majitelce.italsky-chrtik-meryla-feritte-bugsy-03.jpg
Osobní návštěva je nutností, promluvit si o vašich požadavcích a mých možnostech, respektive možnostech pejska a osobní seznámení je důležité. Na fotografii dole je Koketa Feritte Bugsy s mojí maličkostí před odjezdem ke své nové milující majitelce. 
koketa-6-mesicu.jpg

Chovatelský tým Feritte Bugsy Vás vítá na obyčejných stránkách věnovaných neobyčejnému plemeni Italský chrtík.

Na fotografii dole je Chantia Feritte Bugsy, dostihová dráha Mladá Boleslav 1.místo v kategorii Mladí, dne 08.10.2016.

dostihy-mada-boleslav-8.10.2016--fb-web--7-.jpg

 

dostihy-mlada-boleslav-1.10.2016-beh-mladych-6x--12-.jpg

Na fotografii nahoře zleva Astra Bravissimo Bertrando, Chantia Feritte Bugsy, Gisele Feritte Bugsy, Hollie Feritte Bugsy, Hannach Feritte Bugsy, Gloria Feritte Bugsy. Foto z dostihu dne 01.10.2016, dostihová dráha Mladá Boleslav. Společný běh mladých, všichni pochází z jedné chovatelské stanice od jednoho majitele, jedinečný úspěch za kterým se skrývá mnoho hodin práce. Unikátní genetické dostihové vlastnosti mých milovaných chrtíků. Tento den jsem si splnila další ze svých chovatelských, dostihových a trénerských snů. Byla jsem nesmírně šťastná. Moji chrtíci doběhli čistě dva běhy, distanci 345 metrů stylem Start - Cíl. Všichni splnili dostihovou licenci v rekordním věku 12 měsíců, stejně jako náš legendární dostihový a chovný chrtík Multi Ch. Ceysse Bugsy před třinácti lety. Děkuji své milované rodině za nekončící obětavou pomoc a podporu, paní Sousedíkové za nádherné momentky z tohoto dostihu.

dostihy-mlada-boleslav-1.10.2016-beh-mladych-6x--31-.jpg

 

Na fotografii dole je Winnie Feritte Bugsy u nás, před odjezdem ke své nové milující paní majitelce.vrh-w-vek-7-tydnu--9-.jpg

 

Všechny DNA zdravotní testy a DNA profily mých chrtíků jsou k nahlédnutí u nás, jsou z akreditované genetické laboratoře Tilia Laboratories spolupracující s ČMKU, členem FCI. Níže udávám příklad - výsledky mojí fenky Bedety Feritte Bugsy.

Popis použité molekulární technologie:

Z odebraného vzorku byla izolována celková DNA. Byla provedena PCR amplifikace všech specifikovaných molekulárních cílů (uvedeny v tabulce tohoto dokumentu). Vzniklé produkty byly sekvenovány pomocí technologie Next Generation Sequencing na platformě IonTorrent PGM a/nebo Sangerova sekvenování na platformě ABI 3500, s následnou bioinformatickou analýzou získaných dat.

Přesná specifikace vyšetřených genetických abnormalit, výsledky a jejich genetický zápis: 

Geneticky podmíněné onemocnění / genetický znak | Asociovaný gen | Specifikace mutace | Genetický zápis nálezu

Amelogenesis imperfecta | ENAM | c.1992_1996delTTTCC | zdravý homozygot
Osteogenesis imperfecta | COL1A2 | c.3991_3994del; c.3991insTGTCATTGG | zdravý homozygot
Alopecie psů s ředěnou barvou srsti | MLPH | c.596G>A | zdravý homozygot


Vysvětlení genetického zápisu:

Zdravý homozygot – obě dvě vyšetřované alely jsou zdravé

Heterozygotní mutanta – jedna vyšetřovaná alela je zdravá, druhá mutovaná

Homozygotní mutanta – obě dvě vyšetřované alely jsou mutované

Složený heterozygot – obě vyšetřované alely nesou různé mutace

Bedety matka Umbra Feritte Bugsy, babička Lolly Feritte Bugsy, prababička Holly Di Branco Piccolo mají kopletní DNA zdravotní testy zcela v pořádku (ty jsou také k nahlednutí u nás), dále DNA profil z akredikované genetické laboratoře Vemodia. Bedeta je čtvrtá generace mých zdravotně a identicky sledovaných chovných fen. Bedeta má DNA identity verifikovanou v akreditované genetické labolatoři Tilia Laboratories. To v praxi znamená, že je skutečným potomkem svých rodičů a prarodičů. V dnešní době dokládá většina chovatelů DNA zdravotní testy a DNA identity svým odchovům. Je to trend, který se vyvíjí a já jsem nesmírně ráda, že mohu s akreditovanou labolatoří Tilia Labolatories spolupracovat. Pravidelně od roku 2015 se účastním jejich seminářů na téma genetiky a geneticky podmíněných nemocí. Sama nepocházím z úzké příbuzenské plemenitby a tento nešvar mnoha chovatelů se snažím nenapodobovat (byl používaný hojně v minulosti). Svoje chrtíky miluji nadevše a je pro mě přirozené dát jim do vínku to nejdůležitější - zdravou krev, pokud to je jen trochu možné. Všichni chrtíci v Evropě jsou příbuzní, jelikož jsou málopočetné plemeno, zde vidím důvod proč a jak se vyvarovat genetickým nemocem jednoduchou a přirozenou cestou. Genetické testy jsou finančně náročné, ale jsou srovnatelné s poplatky na výstavy krásy, raději si odpustím pobíhání ve výstavním kruhu a vysoké výstavní poplatky přesunu na zdravotní testy, které jsou pro mě důležité. Nicméně plemeno Italský chrtík se vyvíjelo i bez zdravotních testů a DNA testů od počátku jeho vzniku v Egyptě 2000 let před naším letopočtem. Děkuji starým a zkušeným chovatelům, kteří toto plemeno uchovali pro nás do současnosti. Nejsem striktním zastáncem propagace DNA testů, jen se snažím zužitkovat současnou vědu ve prospěch plemene. 

Jsem první chovatelka v ČR, která začala plošně zdravotně testovat svoje chovné jedince. Co mě k tomu vedlo? Opakované krytí mým Ceysse Bugsy do Rakouska a do Německa v roce 2007, v obou zemích je povinná DNA identity a zdravotní testy, majitelé krycích fen zdravotní testy po mě požadovali. Můj Ceysse musel mít tyto testy, jinak nemohl být u nich použit v chovu. Testy patel a srdce jsem s ním musela absolvovat také, proto jsem postupně přibrala i ostatní svoje odchovy. Chovatelé ze zahraničí se mnou spolupracovali, moc jim za to děkuji, mám s nimi velmi hezké vztahy do současnosti, Ceysseho potomci v Německu působí v chovu stále. Byla to pro mě příjemná škola. Zdravotní testy jsem si před rokem 2007 nenechávala potvrzovat do rodokmenu, jelikož to nebylo pro chrtíky v ČR potřebné, testy jsem si nechávala pro svoje využití. V současné době jsou zdravotní testy běžné a většina chovatelů je dokládá. Některé testy jsou i povinné. Je milé, jak zdravotní úroveň chrtíků v Čechách i v Evropě vzkvétá, za dob mých začátků byl zdravotní stav chrtíků díky vysokému inbreedingu nedobrý. Je velmi legrační vidět a slyšet majitelku mého odchovu, fenky narozené v roce 2008 po mém Ceysse Bugsy a mojí Cinderelle Pustynny Wiatr (oba už v té době byli testovaní na srdce, pately a oči) kdy rozhlašuje, že ona byla první, která začala zdravotně testovat svoje odchovy, moje fenka je zakladatelka jejího chovu... Naštěstí jsou pamětníci, kterých si vážím a pamatují si moji aktivitu. Pamětníci stárnou, paměti se zapomínají, knihy zůstávají. Velice děkuji paní PhDr. H. Podané, autorce publikace Italský chrtík - Aristokrat s duší klauna za její vzpomínky na mojí zdravotní aktivitu u chrtíků. Paní PhDr. H. Podaná patří mezi "staré" chovatele, kterých si velice vážím, chovatele, kteří se zasloužili o současný chov italských chrtíků u nás, spolupracovala jsem s ní při svých prvních vrzích v roce 2003 a 2004. V roce 2004 se narodil můj Ceysse Bugsy, který je potomek prvních psů importovaných paní PhDr. H. Podanou. Na fotografii dole je část mé milované rodiny, které děkuji za každodenní pomoc v chovatelství.

.--13-.jpg

 

MÁTE KNIHU O ITALSKÉM CHRTÍKOVI?

Nyní se vám konečně dostává do rukou.

Autorkou je dlouholetá chovatelka plemene, která se už od roku 1985 intenzivně věnuje své hluboké vášni – italským chrtíkům – a dlouhé roky pracovala i jako poradkyně chovu Klubu chovatelů italských chrtíků. Díky její původní novinářské a redaktorské profesi jsou stránky napsané srozumitelnou a přitažlivou formou.
Provede vás radostmi i úskalími, jež na vás čekají od štěněcích krůčků až k chrtímu stařečkovi, ať už hledáte skvělého společníka nebo výstavního či dostihového šampiona. V knize najdete užitečné rady a tipy týkající se běžné péče, ale i podrobnější informace k chovu, kapitolu o zdraví a nemocech, průřez dávnou historií i současností plemene u nás a v Evropě, standard plemene s komentářem – a pro ty, kdo se hlouběji zajímají o plemeno, i statistiky narozených štěňat či přílohu o genetickém založení zbarvení srsti. Nescházejí schematické kresby a barevné fotografie.

Náhledy fotografií ze složky Trénink 17.5.2017